Mahe sarapuupähkel kooreta 400 g

Tootekood: 924
Kaubamärk: Ökokaubamaja
Ühik: tk
Hind:
9,90 €

Mahe sarapuupähkel kooreta 400 g on mugavas taassuletavas ja värskust hoidvas pakendis. Tegemist on värske, 2019. aasta saagiga.

Päritolumaa: Itaalia

Sarapuupähkel (Corylus) ehk metspähkel. Sarapuupähkleid kasvatab tavaline väike ja väga dekoratiivne pähklipuu, mis kasvab kõige paremini niiskes ja mõõdukas kliimas. Arvatakse, et pähklipuu pärineb Väike-Aasiast, edasi levis see Vana-Kreeka kaudu Itaaliasse, Hispaaniasse, Prantsusmaale ja Saksamaale. Sarapuid on üle 100 erineva liigi. Eestis kasvab harilik sarapuu (Corylus Avellana) leht- ja segametsade põõsasrindes, puisniitudel ja loodel, Saaremaal kasarapikena. Sarapuu painduvaid oksi kasutatakse korvipunumiselja tünnivitstena.

Sarapuupähklid on ümmargused või piklikud tahked viljad, mis kasvavad paari- või kolmekaupa. Iga pähkel on vähemalt osaliselt kaetud helerohelise, kausja viljakatte - lüdi ehk kuupulaga, mis on rohtne ja servast narmastunud. Lüdi tuleb ennepähkli avamist eemaldada. Pähkel paikneb koores, mis on mõnel liigil õhem, teisel paksem. Pähkel on kollakas ning seda katab õhuke pruun kest. Üksik sarapuupõõsas annab 1-3 kg pähkleid, kultuursordid istandustes kuni 10 kg. Pähkleid on parim korjata täiesti küpsenult, need puu otsast alla raputades. Pärast korjamist tuleb pähklid õhu käes kuivatad  

Sarapuupähkli kasutamine
Sarapuupähkleid kasutatakse tervelt, tükeldatult või jahvatatult. Need on maitsvad nii värskelt kui kuivatatult, sageli süüakse neid suupistena. Sarapuupähkleid lisatakse teraviljahelvestele, müslidele, salatitele, kastmetele, küpsetistele, magustoitudele ja jäätisele. Jahvatatud sarapuupähkleid lisatakse kookidele jaküpsistele. Peenestatud pähkleid saab kasutada maitsestatud või valmistamiseks, mida serveeritakse kala ja karploomade kõrvale.

Sarapuupähklid sobivad hästi uluki- ja linnulihaga.
Sarapuupähklitest saab teha pastasid ja võideid, mida kasutatakse samamoodi nagu mandlipastat ja mandlivõid.

Sarapuupähkleid glasuuritakse ja lisataksešokolaadidele ning kompvekkidele. Pähklitest valmistatakse koos šokolaadiga magusat võiet (Nutella), pralineed (pähklid karamellis) ja trühvleid ning halvaad.

Sarapuupähklist tehakse ka alkohoolseid jooke nt pähklilikööri.

Sarapuupähklist pressitakse eriti hõrku õli, mis ei talu kuumutamist, kuid on salatites suurepärane.

Lisainfot sarapuupähkli kohta: https://et.wikipedia.org/wiki/Sarapuupähkel

Sarnased tooted

Mahe valge kinoa 600 g on mugavas taassuletavas ja värskust hoidvas pakendis. 

Tootekood: 190
6,90 €

Mahe chia seemned 600 g on mugavas taassuletavas ja värskust hoidvas pakendis.

Tootekood: 911 ,   Laoseis: TOODE LAOS OLEMAS, VÕIMALIK KOHENE VÄLJASTAMINE
6,23 € (30%)
8,90 €

Mahe parapähkel 400 g on mugavas taassuletavas ja värskust hoidvas pakendis. 

Tootekood: 919
9,41 € (5%)
9,90 €

Mahe aprikoosiseemned mõrudad 600 g on mugavas taassuletavas ja värskust hoidvas pakendis.

Tootekood: 167
9,90 €