Kaltsium - vajalik või ohtlik?

13.04.2015

Kaltsium (Ca) on kõige külluslikumalt leiduv mineraal kehas, 99% selles asub luudes ja hammastes. Seetõttu soovitatakse tarbida hästi palju kaltsiumit, teadmata seda, et kaltsium ei tööta üksi. Kaltsiumi ja magneesiumi vahekorra muutus kaltsiumi kasuks viib hüübimise suurenemisele. Kui magneesiumi on vähe, siis nii Ca kui Na kuhjuvad rakus ioonpumpade töö põhimõtte tõttu.

Päevane ohutu ülempiir kaltsiumil on 1500 mg, aga pidage meeles, et liig on ohtlikum kui puudus. Kaltsiumi liia korra tekib depressioon ja väsimus, kontsentreerumisraskused ning kaltsium ladestub veresoontes, neerudes ja mujal. Kaltsium üksi ei lähe luudesse. D-vitamiin küll soodustab tema imendumist, aga see ei aita kaltsiumi luudes hoida. Kaltsiumi ja D-vitamiini aitab omastada magneesium, see suurendab ka Ca lahustuvust uriinis, vähendades neerukivide teket. Ilma magneesiumita ei jää kaltsium luudesse. Lisaks on vaja veel tsinki ja K-vitamiini, sest luumaatriks moodustub vaid K- vitamiini juuresolekul.
Suurtes kogustes üksnes kaltsiumi ja D- vitamiini tarbmine mõjub luustumise vastaselt. Kui tarbite Ca preparaati, siis võtke kindlasti juurde multimineraali, magneesiumi ja omega-3 rasvhappeid lisaks (preparaadis peab olema kindlasti boor, räni, tsink, K-vitamiin - vt Super Osteofood).

Uuringud näitavad, et piimatooteid palju tarbivatel inimestel ei ole tegelikult tugevaid luid. Liigne loomne valk viib kaltsiumi kehast välja. Ka häirib kaltsiumi ladestumist toitudes sisalduvad fosfaadid (eriti palju on seda karastujookides ja lihatoitudes). Loomne toit on ka kehas happelist reaktsiooni tekitav, mis tõmbab mineraale luudest välja nende happelisuse neutraliseerimiseks. Head kaltsiumi allikad, mida vähem tuntakse: pruunvetikas jt mereannid, rohelised lehtviljad (kapsas, lehtkapsas, kaalikas/naeris(lehed), eriti rooskapsas. Head allikad on pähklid ja seemned (mandel ja seesam), tofu, aprikoos, sojauba, spinat, võilille lehed, mädarõigas, till, petersell jt maitsetaimed, luudega kalad (sardiin, räim, kilu, eriti koos luudega).

Missugused on head kaltsiumi preparaadid?

Lithothamnion calcarea ehk nn merekaltsium on levinuim preparaat, mida saadakse vetikatest. Hea imenduvusega on ka need mineraalid, mis on seotud Krebsi tsükli vaheainetega, tsitraadid, fumaraadid, malaadid, suksinaadid ja aspartaadi vormis, mis on seotud mineraalide transpotööri EAP-ga.

True Foodi sarjas rikastatakse nn bio-transformeeritud Saccharomyces cerevisiaga (toidupärmiga), milles nad on orgaaniliselt seotud pärmiraku külge ja organism võtab teda kui toitu. Pärmi rakud on eelseeditud ananassi ensüümiga, mis kaotab ära pärmi allergeensuse. Need sobivad ka pärmile tundlikele isikutele. Ei sobi aga B vitamiini talumatuse korral. Dolomiit ehk Ca karbonaat praktiliselt ei imendu.

 

allikas: Via Naturale OÜ