Rauapuudusest annab märku pidev väsimus ja unisus

14.11.2019

Kui tunned ennast pidevalt väsinuna ja uniselt, suunurgad on katkised ja nahk kahvatu, siis sul võib olla rauapuudus. Väsimus tekib sellest, et organismi hemoglobiini tase väheneb rauapuudusel, kuna raud osaleb hemoglobiini tootmisel. Hemoglobiin aga aitab inimese kehas kudede ja lihaste tööks hädavajalikku hapnikku transportida. Kui see protsess rauapuudusel aeglustub, siis lihaste ja kudede töövõime väheneb oluliselt ning tekibki väsimus ja unisus. 

Rasedad ja noorukid kuuluvad riskirühma

Rauapuudusele peaksid enim tähelepanu pöörama rasedad, kuna uuringud on näidanud, et 45% naistel esineb raseduse ajal rauapuudus ehk aneemia. Kuna loote arengu seisukohast võib rauavaegus pärssida selle kesknärvisüsteemi arengut, siis on eriti tähtis oma vere rauasisaldust hoida normaalsel tasemel. Aneemia all võivad kannatada ka naised, kellel esineb menstruatsiooni ajal keskmisest suuremaid verejookse. 

Rauapuudus on laialt levinud ka noorukite hulgas, tulenevalt noore, alles areneva, organismi suurenenud energiavajadusest ning teisalt noorukite mitte just alati kõige tervislikemate söögivalikute pärast.

Toidud, mis sisaldavad kergesti omastatavat rauda

Parimad taimsed allikad, kust organism saab rauda on pähklid ja seemned ja samuti kuivatatud puuviljad ja marjad

Loomsetest allikatest on parimad rauavarude täiendajad punane liha ja maks.

Tänapäeva kiire elutempo juures pole aga tihti aega ja võimalust tervislikke valikuid teha ning seetõttu võib oma rauavarusid täiendada hästi imenduvate ja kodumaiste Nõgeli rauatablettidega, mis on parima võimaliku biosaadavusega nii kerge rauavaevuse leevendamiseks kui ka tõsise aneemia puhul superraua abil.